rehabilitacja, targi, dziekujemy, zapraszamy

24 edycja Międzynarodowych Targów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji, odbyła się w dniach 22-24 września w Hali Expo przy al. Politechniki 4 w Łodzi.

Targi REHABILITACJA to połączenie nauki, biznesu i praktyki. Ponad 200 firm z siedmiu państw, prezentujących najnowocześniejszy sprzęt i rozwiązania ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym. W programie: warsztaty, konferencje z udziałem światowej sławy prelegentów, spotkania, certyfikowane kursy, prezentacja nowatorskich produktów i innowacyjnych metod leczenia. Ponad 50 wydarzeń około targowych o charakterze edukacyjnym, naukowym, biznesowym i społecznym.

Mobilność i nowoczesne technologie szansą na niezależność pacjentów

 Przenośne urządzenia, mobilne aplikacje, technologia 3D to rozwiązania, które pozwalają na wykonywanie zabiegów i terapię z dala od gabinetu czy ośrodka rehabilitacyjnego.

Nowości, które zostaną zaprezentowane podczas tej edycji Targów są odpowiedzią na potrzeby pacjentów, starających się o większą samodzielność i niezależność.

Wśród nich pierwsza na świecie mobilna kriokomora, która posiada zintegrowany system schładzania. Wbudowany zbiornik na ciekły azot umożliwia wykonanie zabiegu w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodków zdrowia, czy tak jak w przypadku sportowców obok centrum treningowego.

Mobilny robot otwiera nowe perspektywy w funkcjonalnym treningu chodu z dynamicznym odciążeniem. Dzięki możliwości skopiowania danych na pamięć USB, terapeuta ma stały nadzór nad prowadzoną terapią oraz możliwość śledzenia postępów.

Szacuje się, że co trzecia kobieta ma problemy z dysfunkcjami mięśni dna miednicy (w tym nietrzymanie moczu). Kolejną nowością zaprezentowaną podczas Targów będzie system telemedyczny pozwalający na samodzielną rehabilitację. Elektroniczny tampon dopochwowy współpracujący z aplikacją mobilną przesyła dane do prowadzącego specjalisty, umożliwiając kobiecie trening w intymnych, domowych warunkach.

Projekt „Mobilny Terapeuta” to zestaw siedmiu innowacyjnych urządzeń do fizykoterapii, umożliwiający prowadzenie leczenia oraz różnych zabiegów, zarówno w gabinecie, jak i w domu pacjenta.

Technologia 3D pozyskująca obrazy za pomocą podczerwieni, pozwoli na trójwymiarowe zbadanie

postawy ciała. Nowoczesny, mobilny system umożliwia pomiary w różnych pozycjach, takich jak zgięcia (tylne, przednie lub boczne) czy rotacje.

Tradycyjny odlew, służący do pobierania odcisku stopy i formowania indywidualnych wkładek ortopedycznych to już przeszłość. Dziś mogą do tego służyć dwie silikonowe, zintegrowane poduszki. System działa dzięki wbudowanej pompie, sterowanej za pomocą pilota i wyświetlacza LED. Wkładki mogą zostać przygotowane w trakcie jednej wizyty, w ciągu jednej godziny, co w porównaniu do przestarzałych metod znacznie przyspiesza ten proces.

Innowacyjnym wsparciem dla osób cierpiących na stwardnienie rozsiane lub po przebytych udarach mózgu będzie Neuroforma. Oprogramowanie komputerowe służące do usprawniania funkcji ruchowych i poznawczych, działające w oparciu o elementy wirtualnej rzeczywistości i biofeedbacku. Dzięki nowoczesnej technologii pacjent otrzymuje natychmiastową informację zwrotną o poprawności wykonania ćwiczenia, jego pozycja jest na bieżąco korygowana, a prezentowane ćwiczenia zostają automatycznie dostosowane do jego możliwości.

Przenośna fala uderzeniowa znajdzie szerokie zastosowanie w leczeniu zarówno lekkich stanów pourazowych jak i chorób przewlekłych, wymagających specjalistycznej rehabilitacji. Duży zakres ustawień parametrów, pozwoli terapeucie na ograniczenie przekazywanej energii oraz stworzenie doskonałych kombinacji parametrów dostosowanych do danego pacjenta.

Nowością skierowaną do pacjentów z zaburzeniami połykania będzie innowacyjne urządzenie do elektrostymulacji, z możliwością podłączenia do oprogramowania komputerowego poprzez Bluetooth. Pozwoli to natychmiastowe wyświetlenie bieżących informacji z terapii i zapis przebiegu sesji terapeutycznych na karcie SD i w specjalnym programie komputerowym.

Komórki macierzyste – nowy rozdział ortopedii i rehabilitacji

 Jednym z przewodnich tematów poruszanych podczas konferencji będzie leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Na całym świecie od wielu lat trwają badania nad nowymi możliwościami ich zastosowania. Chociaż historia medycyny regeneracyjnej jest stosunkowo krótka, obfituje w przełomowe odkrycia i zachwycające rezultaty, a właściwości komórek macierzystych często określane są jako niemal nieograniczone. Istnieje wyraźna potrzeba naukowej, merytorycznej dyskusji poświęconej tej tematyce. W trakcie zaplanowanych konferencji zostaną przedstawione możliwości jakie wiążą się z zastosowaniem autologicznych przeszczepów komórek w tej dziedzinie oraz perspektywy bankowania dorosłych komórek macierzystych na przyszłość. Obecnie wykorzystanie komórek macierzystych wykracza poza granice sali operacyjnej czy gabinetu

lekarskiego. Wykłady prowadzone przez lekarzy i naukowców przybliżą pacjentom skuteczną i małoinwazyjną terapię. Wśród poruszonych zagadnień znajdą się również szkolenia kadry rehabilitacyjnej po przeszczepach komórek, dobór metod terapii oraz zabiegów fizjoterapeutycznych w celu przywrócenia prawidłowej funkcji stawów po zabiegu autoprzeszczepu.

 Jak budować swoją markę na rynku usług rehabilitacyjnych?

 W programie targów znalazły się również warsztaty ze specjalistami budującymi strategię marketingową placówek medycznych. Uczestnicy spotkania będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób pozyskiwać klientów, jakie są ich oczekiwania, jak przeprowadzić skuteczną kampanię reklamową oraz za pomocą jakich środków budować swoją markę.

 Aspekt edukacyjny

 Odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczyć w wielu warsztatach i odwiedzić punkty informacyjne reprezentowane przez naszych partnerów m.in. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych czy Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozwoli to zdobyć wiedzę z zakresu technik pracy w opiece nad osobą niepełnosprawną czy uświadomić młodych rodziców jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój mowy dziecka.

Prestiżowe Konkursy Targowe

 Tradycyjnie spośród zgłoszonych produktów konkursowych, specjalna komisja wybierze laureata prestiżowej nagrody – Złotego Medalu Targów Rehabilitacja. W tym roku powalczą o niego:

  • Andago – robot wspierający terapię chodu
  • Komora kriogeniczna KR-2010
  • Poduszka równoważna Balance Pad Mini
  • VitalStim PLUS – urządzenie do terapii zaburzeń połykania
  • System telemedyczny pozwalający na rehabilitację mięśni dna miednicy
  • Winback – urządzenie do terapii z wykorzystaniem transferu elektrycznego pojemnościowego i rezystancyjnego TECAR
  • Orteza SPIO TLSO X PANEL
  • Aparat medyczny Sensor Hipokratesa
  • DynamicRehaStairs – elektroniczne schody rehabilitacyjne
  • Neuroforma – system komputerowy do rehabilitacji ruchowej i poznawczej
  • Mobilny Terapeuta – zestaw 7 innowacyjnych mobilnych urządzeń do fizykoterapii
  • KINEOD 3D – nowoczesny mobilny system badania postawy ciała w 3D
  • AHA Flex – przenośna komora hiperbaryczna
  • Łóżka Libra – elektryczne łóżko do opieki długoterminowej
  • Feet Print 2.2 – silikonowe poduszki służące do formowania wkładek ortopedycznych
  • PHOENIX ELECTRIC – wózek multipozycyjny
  • HUR – system do ćwiczeń siłowych
  • Luna EMG – robot do rehabilitacji i diagnostyki pacjentów
  • Kriopol R-30 wersja Bryza II – urządzenie do krioterapii
  • Wanna kąpielowa uniwersalna