Piątek, 1 kwietnia 2016

W trakcie trwania targów zapraszamy do Punktu Konsultacji Prawnych, gdzie bezpłatnie będzie można uzyskać szersze informacje w zakresie tematyki poruszonej na Seminarium i innych kwestii interesujących uczestników targów na płaszczyźnie podatkowo-prawnej.

Dyżury w Punkcie Konsultacji prawnych:

Michał Sroczyński doradca podatkowy w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawo-Podatkowej Mariański Group, specjalista w zakresie podatku akcyzowego;

Część I – Podatek akcyzowy dla piwa:

  1. Definicja piwa,
  2. Ulga dla małych browarów,
  3. WIA.

Prowadzący: Michał Sroczyński doradca podatkowy w Departamencie Kontroli Podatkowych

w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Część II – Prawa i obowiązki uczestników kontroli podatkowej:

1) „Dekalog” kontrolowanego,

2) Najczęściej identyfikowane błędy podatkowe.


Prowadzący: Katarzyna Rogowska doradca podatkowy w Departamencie Kontroli Podatkowych

w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Monika Wolska-Bryńska radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych

w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Część III – Czyny nieuczciwej konkurencji w branży browarniczej – analiza praktyczna.

Prowadzący: Bartosz Rodak adwokat w Departamencie Bieżącej Obsługi

w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Część IV – Optymalizacja znaku towarowego (także niezarejestrowanego).

Część V – Sukcesja biznesu, czyli firma stabilna na lata.

Prowadzący: Maciej Bratkowski radca prawny w Departamencie Restrukturyzacji

w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Prowadzący Jakub Piesio: Główny piwowar Browaru Maryensztadt. Jakub jest również sędzią piwowarskim oraz członkiem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Aktywnie udziela się na piwnych festiwalach prowadząc wykłady i panele sensoryczne dotyczące nie tylko piwa, ale również cydru, który jest jego drugą pasją.

Podczas spotkania restauratorzy będą mieli okazję poprzez degustację zapoznać się z różnymi stylami piwnymi, dowiedzą się czym się różnią i jak te różnice wpływają na wydobycie smaku potrawy i piwa.

Wejście z zaproszeniami

Prowadzący: JUREK GIBADŁO znany również jako jerrybrewery.pl

Były dziennikarz muzyczny, obecny PRowiec i wzięty pasjonat piwa. Nie lubi określenia „bloger”, dlatego przedstawia się jako „medium piwne”, albo po prostu Beer Geek. Pisze i mówi o cudzym piwie od kilku lat, swoje warzy od roku z nadzieją, że kiedyś przeniesie produkcję na duży browar. Po godzinach, oprócz degustacji, zdziera gardło w kapeli rockowej oraz zarywa nocki oglądając mecze NBA. Obowiązkowo przy akompaniamencie dobrej muzyki!

Piwna rewolucja ma swoich Łazarzy. To gatunki piwa, które na wiele lat schowały się za parawanem historii, by dzięki kreatywności i odwadze współczesnych piwowarów wrócić na salony. W czasie tego wykładu dowiecie się, jakie gatunki udało się odtworzyć, kto tego dokonał i – przede wszystkim – czy było warto czekać na ich zmartwychwstanie.

Przedmiotem prezentacji, a następnie dyskusji, będzie możliwości pełnego zdefiniowania piwa. Polacy stanowią – po Czechach i Niemcach – trzecią piwną nację w Europie i są w pierwszej dziesiątce na świecie. Czy jednak piją wyłącznie dobre piwa pozostaje sprawą otwartą… Andrzej Olkowski – Prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich i postara się wskazać fundamenty tego, co nazwać moglibyśmy dobrym piwem.
Jednak wbrew pozorom nie będzie to dyskusja o gustach, piwnych stylach i modach. Tematem wykładu i towarzyszącej mu dyskusji będą fundamentalne zasady piwowarskiego rzemiosła. To ono bowiem wyznacza granice piwa dobrego – prawdziwego – smakowitego.
Piwo może różnić się barwą, mocą, smakiem, nasyceniem dwutlenkiem węgla, użytymi surowcami. Odmienne mogą być sposoby warzenia, fermentacji, okresy leżakowania, czy sposoby serwowania. Tworząc piwo można odwoływać się do tradycji, śmiało eksperymentować, realizować misję, czy podążać za modą, a nawet stanowić mainstream. W piwowarstwie można być tradycjonalistą i rewolucjonistą jednocześnie.
Jednak bez względu na to jak się do piwa podchodzi można określić ramy rzemiosła i szacunku wobec konsumenta. W obecnej sytuacji organizacyjno-prawnej nie ma regulacji pozwalających jasno określić, co piwem jest a co nie. Nie ma też jasnych kryteriów odróżniających piwa wysokiej jakości od tych, które z jakością mają na bakier. Jednak mimo braku takich regulacji można znaleźć zasady, które stanowią o jakości, a których przekroczenie stanowi zamach na piwo.
O tym co stanowi fundamenty dobrego piwa, w jaki sposób można stać na straży jego jakości i smakowitości opowie, a następnie chętnie odpowie na zadawane pytania Andrzej Olkowski – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Browarów Regionalnych i jeden z właścicieli Browaru Kormoran.

Nie ma jednej jedynej definicji odpowiadającej na pytanie „co to znaczy dobre piwo?” Z trudnym tematem będą się zmagać :

Krzysztof Zawlik –  pierwszy piwowar w browarze restauracyjnym Bierhalle Łódź – Manufaktura. W branży piwowarskiej pracuje od 8 lat. W swojej karierze pracowałem przy produkcji piwa zarówno w skali przemysłowej w Browarach Łódzkich, jak i rzemieślniczej. Wiedzę zdobywałem pracując na wszystkich działach , które występują w browarze. Piwa z Bierhalle Manufaktura były niejednokrotnie nagradzane na licznych konkursach.

JUREK GIBADŁO jerrybrewery.pl – Były dziennikarz muzyczny, obecny PRowiec i wzięty pasjonat piwa. Nie lubi określenia „bloger”, dlatego przedstawia się jako „medium piwne”, albo po prostu Beer Geek. Pisze i mówi o cudzym piwie od kilku lat, swoje warzy od roku z nadzieją, że kiedyś przeniesie produkcję na duży browar. Po godzinach, oprócz degustacji, zdziera gardło w kapeli rockowej oraz zarywa nocki oglądając mecze NBA. Obowiązkowo przy akompaniamencie dobrej muzyki!

Rafał Łapusiński– właściciel i piwowar Browaru Bednary, wieloletni piwowar domowy. Twórca pierwszego ostrygowego stoutu w Polsce, propagator piwa owsianego.
Wiele lat studiował nauki przyrodnicze by na koniec skończyć zarządzanie biznesem i zacząć przygodę z własnym browarem.

Andrzej Olkowski – razem z dwoma partnerami biznesowymi – otworzył w Olsztynie Browar Kormoran. W dniu dzisiejszym kierowany przez niego Browar Kormoran jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych browarów z grupy tzw. regionalnych. To w kierowanym przez A. Olkowskiego browarze warzy się takie piwa jak serie Podróże Kormorana i PLON, czy Kormoran Jasny i Warmińskie Rewolucje. Niezmiennie chlubą browaru pozostaje Porter Warmiński. Ostatnio polską piwną scenę podbił warzony w Kormoranie imperialny porter z suską sechlońską Imperium Prunum.
Tworzony przez Andrzeja Olkowskiego od podstaw Browar Kormoran to firma z misją. Za jej podstawy uznać należy: najwyższej jakości surowce pochodzące od stałych i pewnych dostawców najlepiej z Warmii i Mazur; tradycyjne i niespieszne metody produkcji; innowacyjność i dbałość o środowisko oraz różnorodność i niepowtarzalny smak oferowanych produktów. Browar Kormoran swą działalność realizuje globalnie, ale opiera ją na regionie. Jest członkiem Sieci Kulinarnego Dziedzictwa Warmii Mazur i Powiśla oraz Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej.
Andrzej Olkowski jest także Prezesem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich, którego celem jest reprezentowanie małych i niezależnych polskich producentów piwa. Reprezentując SRBP uczestniczy w szeregu uzgodnień i konsultacji dotyczących rynku piwa oraz tworzenia sprzyjających warunków dla rozwoju małych wytwórców. SRBP jest bowiem jedyną organizacją reprezentującą pozakoncernowych producentów piwa w naszym kraju.
Aktywnie uczestnicząc z życiu branży piwnej w Polsce i na świecie A. Olkowski przyczynia się do podnoszenia kultury piwa, ale także tzw. piwnej rewolucji. Działania te realizuje w kraju, ale także w Europie i na innych kontynentach. To dzięki jego wysiłkom polskie piwa regionalne stają się marką rozpoznawalną w świecie, a piwowarski skarb Polski – porter zyskał swe miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie piwnym – European Beer Star.

Moderować dyskusję będzie Tomasz Janiak, w świecie piwnym znany jako Browarnik Tomek. Bloger piwny, popularyzator kultury piwnej oraz początkujący piwowar domowy. Współpracuje z wieloma browarami oraz lokalami piwnymi. W piwie najbardziej lubi jego różnorodność, bezkompromisowość oraz wolność. Oprócz piwowarstwa, jego wielkie hobby to muzyka, fotografia oraz podróże te dalekie i te bliższe. Uwielbia także gotować. Rodowity olsztynianin, mocno jednak związany z Trójmiastem.

Zapraszamy do czynnego udziału!

Wieczorem PIWOWARY zmieniają się w arenę muzyczną. Na scenie zobaczymy chłopaków z BEATSIDE ,4-osobową ekipą beatboxową w składzie: Bolan, Deser, Emeren, Qla. Każdy z osobna przez ponad dekadę udoskonalał swoje umiejętności w dziedzinie beatboxu oraz jest utytułowanym zawodnikami wielu prestiżowych bitew beatboxowych (m.in. SCABB, WBW, MHHF).

Jako zespół‚ na scenie muzycznej pojawiliśmy się pod koniec 2013 r. Graliśmy wiele koncertów na terenie całej Polski u boku takich artystów jak: O.S.T.R., DJ Haem, Hades, Grubson, Zbuku, donGURALesko, Trzeci Wymiar, Dub FX, Killa Kela, Green, PMM, Big Cyc, Pih, Abradab, Marika, Gooral i wielu innych. Obecnie są w trakcie tworzenia swoje debiutanckiego albumu. Więcej informacji o ich osiągnięciach na stronie www.

strona wykonawcy

Prowadzący Jan Lichota– urodzony w Warszawie piwny globtroter. Przez wiele lat kierownik działu prawnego stowarzyszenia europejskich browarów „The Brewers of Europe”, a obecnie reporter dla wielu pism branżowych w tematyce piwnej (i nie tylko) w Polsce, Skandynawii, Belgii i Holandii. Działacz na rzecz piwnych konsumentów na arenie polskiej i europejskiej w ramach Bractwa Piwnego i Europejskiej Unii Konsumentów Piwa /EBCU/. Sędzia piwny w konkursach międzynarodowych.

Drugie wejście artystów

Sobota, 2 kwietnia 2016

Prowadzący Maciej Chołdrych- ur. 1 maja 1977 roku. Absolwent wydziału Technologii  Żywności na Akademii Rolniczej w Poznaniu ( obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) Od roku 1997 związany z Lech Browary WLKP a później Kompanią Piwowarską jako ekspert w dziedzinie analizy sensorycznej i rozwoju umiejętności degustatorów oraz członek międzynarodowego panelu degustacyjnego SABMiller Europe. W roku 2002 przeszedł szkolenie sensoryczne organizowane przez angielską firmę FLavorActiv. Od roku 2009 właściciel firmy Piwoznawcy, zajmującej się niezależnym kreowaniem piwnej kultury. Autor wielu programów szkoleniowych dla degustatorów i twórca kursów kiperskich dla konsumentów piwa. Współpracownik magazynów branżowych „Rynki Alkoholowe”, „AgroPrzemysł (członek rady programowej), „Przemysł Fermentacyjny i Owocowo – Warzywny”. W ciągu ośmiu lat działalności „Piwoznawców” napisał ponad 300 artykułów i felietonów dotyczących kultury piwa. Razem z zespołem ekspertów od 2009 roku zorganizował ponad 400 piwnych kursów, szkoleń i eventów, łącznie dla kilkunastu tysięcy konsumentów piwa.
Od 2011 roku promotor tzw. sensoryki miedialnej, polegającej na wykorzystywaniu cech sensorycznych piwa w działaniach PR i marketingowych.
W roku 2015 nagrodzony przez branżę piwowarską nagrodą Piwne Pozytywy za popularyzację wiedzy o piwie i promocję kultury piwnej.

Praktyczny kurs wiedzy o piwie obejmuje zasady produkcji, historię i pochodzenie surowców ale przede wszystkim zasady sztuki degustacji. Podczas kursu uczestnicy poznają profesjonalne metody szkolenia degustatorów i uczą się oceny 8 najciekawszych gatunków piwa na świecie.

Istotną częścią kursu jest szkolenie sensoryczne przygotowujące uczestników do profesjonalnej oceny piwa. Podczas szkolenia uczestnicy poznają kluczowe wzorce smakowe, techniki i zasady oceny sensorycznej piwa. Cały kurs kończy się otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego ukończenie.

Obowiązują zapisy.

Program kursu kiperskiego II stopnia – poziom zaawansowany, szkolenie sensoryczne.

Kurs jest przeznaczony dla osób, które znają już podstawowe zasady oceny sensorycznej piwa i które chcą rozwijać zdolności sensoryczne. Celem kursu jest przede wszystkim ocena kompetencji uczestników dokonana na podstawie cyklu testów sensorycznych oraz nauka oceny piwa na poziomie zaawansowanym.

Główne tematy kursu:

1. Testy wrażliwości sensorycznej:

  • daltonizm smakowy
  • próba na uszeregowanie
  • próba różnicowa

Testy polegają na sprawdzeniu zdolności uczestników do rozpoznawania podstawowych smaków ( słodki, gorzki, kwaśny, słony) w niewielkich stężeniach sporządzonych zgodnie z procedurą szkolenia kiperów w branży piwowarskiej.

2. Nauka wzorców sensorycznych : maślany, karmelowy, toffi, estrowy (octan izoamylu, octan etylu, kapronian etylu), fenolowy, aldehydowy, utleniony, koci, octowy, DMS, siarkowy,

Uczestnicy uczą się rozpoznawać poszczególne wzorce sensoryczne i wyszukiwać je w aromacie piwa różnych gatunków.

3. Ocena sensoryczna 4 gatunków piwa.

Grupa dokonuje oceny profilowej 4 gatunków piwa specjalnie dobranych pod kątem trudności parametrów sensorycznych. Ocenę na bieżąco analizujemy pod kątem zgodności całego zespołu oceniającego, ocen skrajnych, średnich dla poszczególnych parametrów i drinkability.

4. Kultura piwa na poziomie zaawansowanym

To część teoretyczna poruszająca w pogłębiony sposób zasady serwowania poszczególnych gatunków piwa, rytuały konsumpcji oraz połączeń kulinarnych.

Każdy uczestnik po kursie, oprócz certyfikatu ukończenia kursu otrzyma kompletny raport dotyczący personalnych umiejętności w zakresie oceny sensorycznej piwa oraz wrażliwości sensorycznej ocenianych na podstawie testów.

Obowiązują zapisy.

Prowadzący Marek Suliga – Od ponad trzydziestu lat związany jest z branżą piwowarską. Jest autorem kilkuset artykułów poświęconych historii piwa, aktualnym wydażeniom i światowym trendom w tej branży. Od końca XX wieku pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Konsumenckiego Konkursu Piw podczas trwania Chmielaków Krasnostawskich. Od 2005 r. sędziuje na międzynarodowm konkursie piwa European Beer Star.

Podstawowy podział piw uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanej fermentacji. Na charakter piwa, nie mniejsze znaczenie, ma niezwykle zróżnicowana baza surowcowa, a ta uzależniona jest głównie od lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Nie mniejsze znaczenie mają tradycje piwowarskie w regionie. Wszystko to zaskutkowało powstaniem ponad pięćdziesięciu styli piwnych i o nich to mowa będzie podczas prezentacji.

Prowadzący Rafał Łopusiński- właściciel i piwowar Browaru Bednary, wieloletni piwowar domowy.
Twórca pierwszego ostrygowego stoutu w Polsce, propagator piwa owsianego.
Wiele lat studiował nauki przyrodnicze by na koniec skończyć zarządzanie biznesem i
zacząć przygodę z własnym browarem.

Wykład – od browaru domowego do rzemieślniczego

1. Skąd wziął się pomysł na browar rzemieślniczy w Bednarach
2. Doświadczenie zdobyte jako piwowar domowy.
3. Wizja i strategia browaru.
4. Finansowanie przedsięwzięcia – jak i skąd pozyskać środki.
5. Realizacja – budowa browaru
6. Jak aktualnie wygląda dzień w browarze.

Prowadzący: Patryk Czebaczuńczuk Komik z miasta Łodzi, człowiek obdarzony niebywale ogromnym talentem zamkniętym w małym ciele. Charyzmatyczny, pewny siebie, nie boi się poruszyć nawet najbardziej kontrowersyjnego tematu. W swoich występach zawsze stara się skłonić widza do myślenia. Jedni go kochają za to że jest dobrym komikiem, drudzy go nienawidzą za to że jest dobrym komikiem.

Prowadzący Tomasz Janiak, w świecie piwnym znany jako Browarnik Tomek. Bloger piwny, popularyzator kultury piwnej oraz początkujący piwowar domowy. Współpracuje z wieloma browarami oraz lokalami piwnymi. W piwie najbardziej lubi jego różnorodność, bezkompromisowość oraz wolność. Oprócz piwowarstwa, jego wielkie hobby to muzyka, fotografia oraz podróże te dalekie i te bliższe. Uwielbia także gotować. Rodowity olsztynianin, mocno jednak związany z Trójmiastem.

O piwie, tak samo jak o innych rzeczach otaczających nas w świecie, krąży wiele mitów, które czasami w mniejszy lub większy sposób zaklinają piwną rzeczywistość. Czy piwo robi się z chmielu? Czy od piwa się tyje? Czy do piwa dodaje się spirytusu? Na te i inne pytania odpowiemy podczas wykładu ‚Piwne mity’, który poprowadzi dla Państwa Tomasz Janiak, bloger oraz popularyzator wiedzy o piwie i piwowarstwie, znany bardziej jako Browarnik Tomek.

Trzecia edycja ŁKPD przeprowadzona zostanie w trzech kategoriach:

  • Munich Dunkel (4B wg BJCP 2008)
  • Dry Stout (13A wg BJCP 2008)
  • Imperial IPA (14C wg BJCP 2008)

Zachęcamy wszystkich do warzenia piw konkursowych oraz udziału w konkursie, który odbędzie się zgodnie z zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki dla Konkursów Piw Domowych PSPD. W jury zasiądą doświadczeni, certyfikowani sędziowie a każdy z uczestników konkursu otrzyma metryczkę z opisem swojego piwa, a wyniki konkursu zostaną zaliczone do Pucharu PSPD.

Zapraszamy do uczestnictwa!

Więcej informacji

Zespół Retrovirus  energia w czystej postaci. Mieszanka alternatywnego brzmienia, eksperymentalnej elektroniki i kobiecego wokalu. Współczesny rockowy zespół z Łodzi.